Hakkımızda | Basında Biz

GEZGİN, YAZAR VE FOTOĞRAFÇILARDAN GEZİ YAZILARI...

Yazar Girişi


 Yorum oku(0)     Yorum Ekle
  
DENİZ KUM GÜNEŞ ÜÇLÜSÜNE İLAVE PÜFÜR PÜFÜR RÜZGAR VE ŞARAP

İstanbul'dan çarşamba akşamı yola çıkarak Pazar gününe kadar Bozcaada'nın plajlarında pırıl pırıl denizin keyfini çıkaracaktık. Her zaman ki gibi Gelibolu yarımadasına gelip Kilitbahir'den feribota bindik ve Çanakkale merkeze geçiyorduk. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile Kilitbahir Kalesi'ne Türk bayrağı asılmıştı ve kalenin hemen yanındaki yamaçta o meşhur şiir herzamanki gibi "DUR YOLCU Bilmeden gelip bastığın, bu toprak bir devrin battığı yerdir." yazısı dikkatlarimizi çekti. Boğazı vapurla geçip Gelibolu yarımadası'nın en uç noktası olan Hisarlık Burnu'ndaki Çanakkale Şehitleri Anıtı uzaktan görüldüğünde hepimizin aklına 8 ay 14 gün süren savaşlarda yarım milyon can gittiği için hepimizin içinde değişik bir duygu kaplar. Tüyleriniz diken diken olabilir. Anlatılması güç ama binlerce insanın gözünü kırpmadan, tüm benliğini ortaya koyduğu metrekareye altı bin kurşunun düştüğü, adam başına 5 kurşun denk gelen topraklar...Savaşlar medeniyetlerin bazen kuruluşunu, bazen yıkılışının habercisi, bazen var olma sınavlarında kopma noktaları. Bazen de geri çekilmeyi durdurmanın… Çanakkale bunlar içerisinde daha çok geri çekilmeyi durduran, varlık savaşında inat eden muazzam gücün ifadesidir…
Çanakkale geçmişten bu yana bir çok ilkleri yaşamıştır.Tarihte ilk boğaz köprüsü M.Ö 480 Yılında Pers İmparatoru Serkes'in Yunanistan seferi sırasında bugünlü Nara Burnu ile karşı kıyıdaki kayalık bölge arasında yapılmış, ilk Antikçağ Dünya Savaşı Troya'da yapılmış ve ilk savaş hilesi tahta at aracılığyla Troia Savaşında kullanılmış, ilk insan portresi taşıyan para Kardia'da (Gelibolu) İskender adına bastırılmış, İlk felsefe okulu Aristo tarafından Assos'ta açılmış, Tarihte ilk güzellik yarışması Kazdağları'nda yapılmış, İlk dünya haritası Piri Reis tarafından Gelibolu'da çizilmiş, İlk uçak gemisi (Ark Royal) Çanakkale Savaşı'nda kullanılmış ve Türkler Avrupa'ya ilk kez bu topraklarda ayak basmış. Çanakkale dünya tarihinde ilkler şehri olduğunu daha bir çok olayla kanıtlamaktadır.

30 Ağustos 2007 Perşembe: Çanakkale'den Bozcaada'ya geçmek üzere Geyikli İskelesine doğru yol güzergahımıza devam ettik. Ege'nin en güzel zamanı olan eylül ayı'na sadece 1 gün kalmıştı. Deniz yeterince ısınmış ancak sıcaklıklar biraz daha düşmüş, Bozcaada'da bağbozumu zamanıydı. Bozcaada'ya ayrılacak dört gün sonbahara keyifle girmenize yetecekti.Sabah 8.30 feribotu ile yaklaştığımızda ilk bakışta kıraç ve adı gibi boz görünen Bozcaada'nın aslında üçte biri bağlarla kaplıdır. Boz tepesine inat Çamlık bölgesindeki bodur çamlar, dar sokaklarına sıralanan zakkumlar, begonviller rengarenk kareler sunar. Bozcaada’nın plajları ise bir başka güzelliktedir. Altın sarısı kumsalı ve her zaman serin olan suları ile Ayazma Plajı, içlerinde en büyük ve sıralanan restoranları ile en çok kullanılan ünlü olanıdır.

       

Adanın diğer plajları'da en az Ayazma kadar güzel. Sulubahçe, Habbele (Mitoz), Akvaryum ve Tuzburnu gibi 12 küçük kumsal adeta “kişiye özel plaj” görünümündelerdir. Bir plajdan diğerine giderken geçtiğiniz üzüm bağları ise Bozcaada’nın simgesi olan şarabı getiriyor akla. Bozcaada'da 4 firma çeşitli üzümlerden nefis şaraplar üretmektedir. Talay, Yunatçılar (Çamlıbağ), Ataol ve Corvus fabrikaları'nda 1575 ton sofralık, 3780 ton şaraplık üzüm alınmaktadır. Adaya özgü dört yerli üzüm türü var: sofralık çavuş üzümü, şaraplık karasakız(kuntra), Vasilaki ve Karalahana. Adanın ilk şarap üretimi Rumlar'a ait. Uzun bir süre şarap üretiminde gerilere düşen Bozcaada'da, ancak 1990'lı yılların sonundan itibaren şarapçılık gelişmiş. 1998 yılından itibaren Cabernet Sauvignon ve Merlot gibi Fransız şaraplık üzüm çeşitleri de adada yetiştirilmeye başlanmış.

Bu bilgileri Rehberlik yaptığım turda Deniz, kum, güneş üçlüsü dışında Alternatif turlar arayan gezginlere aktardıktan sonra yazın bu son günlerinde deniz keyfine ilk olarak Ayazma Plajı'nda başladık. Akşam 18.00'e kadar altın sarısı kumsallarda ve turkuaz renkli denizde yol yorgunluğunu attıktan sonra konaklama yapacağımız Boruzan Otel'e doğru yola çıktık. Yol üzerinde bağların arasından geçerken tam önümüzde Bozcaada'nın en yüksek yeri 192 metre uzunluğundaki Göztepe'yi gösterek Bozcaada hakkında yeni bilgiler anlatmaya başladım.
Bozcaada'nın nüfusu 2000 civarında ve yaz aylarında bu nüfus son yıllarda turizmin gelişmesiyle 10000 olmaktadır. Bozcaada'nın yüzölçümü çevresindeki küçük adalarla birlikte 42 kilometre kare'dir. Kuzeyinde yunan adaları Semadirek (Samothrake) ve kuzey-batısında Limni (Lemnos), güneyinde Midilli (Lesbos), kuzey-doğusunda Ege'deki Türkiye'ye bağlı ikinci ada Gökçeada (İmroz) bulunmaktadır. Gökçeada Türkiye'nin en büyük adası olup (279km2) 10'a yakın köyü bulunmaktadır. Nüfusu 8800 olan Gökçeadanın en büyük köyü Dereköy'dür, terketilmiş hayalet bir köy
görünümündedir. Eski adı;Agridia olan ve Gökçeada'nın kuzeyinde bir Rum köyü olan Tepeköy ise 15 Ağustos’ta yapılan şenliklerin dışında çok az yaşayanı ve Tek tük Rum yerleşkesi devam edmektedir. Tepeköy'de Anjelik ve Yorgo'nun ev yapımı şaraplarını tadabilir hediyelik alabilirsiniz. Kaleköy, Zeytinli, Bademli köyü, Yeni Bademli köyü, Eşelek-Karaca köyü, Şahinkaya köyü, Şirinköy, Uğurlu köyü, Yenimahalle Gökçeada'nın diğer köyleridir. Ada'daki Yıldızkoy; Türkiye'nin ilk ve tek su altı milli parkının bulunduğu yörededir, adanın kuzeydoğusundadır, scuba için idealdir. Gökçeaada'nın batısındaki Kaleköy Türkiye'de "güneşin battığı son yer"dir.

       


Gökçeada Bozcaada'nın yaklaşık 6 kat büyüklüğündedir. Bozcaada'nın köyü yoktur ve tek merkezlidir. Bu özelliği ile "Türkiye'nin köyü olmayan tek ilçesi"dir. Bozcaada'nın mitolik ismi olan Tenedos'in ismi şuradan gelmektedir. Tanrı Poseidon’un oğullarından Kyknos’u annesi doğurduktan sonra deniz kıyısına bırakmış, çocuğu da bir kuğu büyütmüştür. Büyüyen Kyknos, Bozcaadanın karşısındaki Klonai şehrinin kralı olmuş. Trak kökenli olduğu da söylenen Kyknos, Troia’nın ilk krallarından Laomedon’un kızı ile evlenmiş ve bu evlilikten Tenes isimli bir
oğul ve bir kızı olmuştur. Karısı ölen Kyknos, bir başkası ile evlenmiş ve bu kadın Tenes’in kendisinde gözü olduğunu kral Kyknos’a söyleyerek Tenes’e iftira atmıştır. Tenes'i bir sandığa koyarak boğazın serin sularına bırakmış. Denizin dalgaları Tenes’i, o zaman Leukophrys edenilen Bozcaadaya getirmiş . Bir süre sonra oğlunun suçsuzluğunu öğrenen kral, oğlundan af dilemek için adaya gelmiş, ancak Tenes gemiyi kıyıya bağlayan halatları keserek babasıyla olan bağlarını koparmıştır. O zamandan bu zamana Tenesin yurdu anlamına gelen Tenedos olarak anılmıştır. Tenes Poyraz Limanı çevresinde yabani asmayı bulmuş ve geliştirerek kuntra asma denen bugünkü haline getirmiştir. Adadaki yerleşimin son yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkan buluntulara dayanılarak M. Ö.3000 lere kadar gittiği sanılmaktadır. Finikeliler, Venedik, Cenevizliler ve Bizanslılar ile birlikte Osmanlılar 14.yüzyılın ikinci yarısında Çanakkale Boğazı çevresine yerleşmeye başlayınca Bozcaada ile ilgilenmeye de başlamışlardır. Fatih Sultan Mehmet’in donanması Akdeniz seferine çıkarken buraya uğrayarak ikmal yapmıştır. 19.yüzyılda Limni sancağına bağlı bir kaza olan Bozcaada, Balkan Savaşı (1912) sırasında Yunan işgaline uğramış ve bu işgal Kurtuluş Savaşı’nın sonuna kadar sürmüştür. Lozan Antlaşması’ndan sonra 21 Eylül 1923’te Türkiye topraklarına katılmış ve ilçe konumuna getirilmiştir.


31 Ağustos 2007 Cuma: Sabah kahvaltımızı ada merkezindeki Bozcaada'nın sıralanmış restoranlarından olan Kandilli'de aldıktan sonra deniz keyfine bu kez Ada'nın ikinci büyük plajı olan Habbele (Mitoz) Plajında devam ediyoruz. Habbe su kabarcığı demek ve adı su kabarcıklı diye geçmektedir. Habbele'nin kumu yapışkan olup inceciktir. Ayazma'ya göre daha sakindir. Güneş sıcaklığını azaltıp ada merkezinde gezecek bir ortam oluşturduğunda denize keyfine ertesi güne kadar ara veriyoruz. Ada merkezindeki gezimize Bozcaada'ya yaklaşıldığında ilk olarak görülen yapıların başında gelen Bozcaada Kalesi ile başlıyoruz. Çevresinde 250 metre uzunluğunda su hendeği ve önceleri asma köprü olan şimdilerde ise sabit bir taş köprüden geçerek ana kapıdan kale'nin içine giriyoruz. Eski zamanlar asma köprü kapatılarak Kale'ye düşmanların girişi engellenmekte ve çoğu kez Ada ele geçsede Kale'yi geçemeyen düşman kuvvetleri yenilgiye uğramışlar. Bu yüzden Bozcaada ile birlikte kale'nin de tarih boyunca jeopolitik olarak önemi hep olmuştur. Kale'nin tam olarak kimler tarafından inşa edildiği bilinmemekle beraber Finikilere kadar uzayan bir tarihi vardır. Ceneviz, Venedik ve Bizanslılar tarafından onarılmış ve eklemeler yapılmış. Venedikliler adayı terkederken kaleyide tarih etmişlerdir. Fatih Sultan Mehmet zamanında İstanbul'u fethinden sonra daha da bir önemi artan kale bugünkü görünüme kadar ulaşmasını sağlayan büyük bir tadilat ve onarım görmüş. Kale, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1965-1970 yılları arasında ve en son 1996 yılında restore edilerek, koruma altına alınmıştır.
Kale'yi gezdikten sonra birçok gezgin'in uğrak yerlerinden ve gezimiz boyunca da buluşma noktası olan Çınaraltı'nda toplanıp Ada merkezindeki gezimize devam ediyoruz. 1874'de yaşanan yangından sonra, birbirini dik kesen sokaklarıyla planlı bir şekilde (ızgara şekli) yeniden yapılan Rum mahallesinin dar sokaklarına doğru giriyoruz. Bizi ilk olarak Bozcaada'nın tarihi yapılarından biri olan Ege Otel karşılıyor. Rumlar tarafından 1800'lü yıllarda inşa edilen ve 1923 yılına kadar Rum ilkokulu olarak kullanılan bu tarihi yapı Lozan Antlaşmasıyla Bozcaada'nın Türkiye'ye verilmesiyle Türk ilkokulu olarak kullanılmış. 1963 yılında kadar öğrenci yetiştirmiştir. 1986 yılında harabe bir şekilde olduğundan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onarılarak günümüze kadar Otel olarak işletilmektedir. Rum mahallesinin dar sokaklarındaki zakkum ve begonviller ile süslenen şirin rum evlerinden geçerek, adanın tarihi yapılarından biri olan Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi önüne geliyoruz. Kilise 1869 yılında yaptırılmış ve ibadete açık tek kilise olarak günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Kilisenin ön cephesi yakın tarihlerde yenilenmiş olup iki katlıdır. Dikdörtgen pencereli bir girişten sonra bir avlu ile kilisenin ibadet mekanına girilmektedir. Kesme taş ve tuğladan yapılmış olan kilisenin ibadet mekanı dikdörtgen planlı olup, üzeri kırma çatı ile örtülmüştür. Kilisenin avlusuna 1895 yılında inşa edilen dört katlı çan kulesi, zaman ve hava koşullarına direnememiş ve kulenin iki katı yıkılmıştır. Kalan iki kat 1980`den sonra tehlike yaratmaması için metal kafes içine alındı. 2005 yılında orijinal yüksekliği 23.8 metre olan çan kulesi tamamen yıkıldı. 2006 Eylülü'nde başlatılan restorasyon çalışmalarında ilk olarak zemin güçlendirildi. Kayseri`den gelen taş ustaları el işçiliğiyle dört katlı çan kulesini orijinaline uygun olarak yeniden inşa etti. Kulenin en üst katına, dört cephesine de saat takıldı. Ayrıca kule aydınlatıldı. 2007 Temmuz ayında tamamlanan çalışmaların ardından kilise yeniden çan kulesine kavuştu.

Kilise ardından günbatımı için rotamız Bores. Bozcaada Rüzgar Elektrik Santrali ve Polente Feneri'ne Bozcaada'nın en yeşil bölümü olan bodur çamların arasından geçerek ulaşıyoruz. Türkiye'nin 3.ncü Rüzgar Enerji Santrali 3 ayda bitirilerek Haziran 2000'de hayata geçirilmiştir. Türkiye'deki örneklerinden ikisi Çeşme'de bulunmakta. 9'lu ve 8'li olmak üzere 17 adet türbindan oluşmakta ve yılda 35 milyon kilovat saat üretilmektedir. 13 Milyon USD'na mal olmuş ve adanın enerji ihtiyacının 30 kat fazlasını Çanakkale'ye iletmekte ve böylece yaklaşık 30.000 kişinin elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Doğal güzelliği korumak amacıyla, üretilen elektrik dağıtım merkezine havai hat yerine daha pahalı olan yeraltı kablosu ile iletilmiştir. Rüzgarın etkisiyle dönen pervanelerden çıkan ses bu kez bizleri ürkütecek kadar olmasada Türkiye'de ve Bozcaada'da günbatımı fotoğrafı için en değişik yerlerin başında geliyordur Rüzgar Gülleri. Günbatımını fotoğraflamaya ve izlemeye Talay Şaraplarının ikram ettiği şarapları yudumlayarak devam ediyoruz. Akşam yemeği için Ada merkezine dönüyoruz. Kıyı boyunca sıralanmış restoranlar adanın yemek kültürünü ve ruhunu yansıtması bakımından önemli. Bu restoranlarda Ege'nin zeytinyağlı mezelerini ve balık çeşitlerini bulmak mümkün. Mitoz, Yakamoz, Sahil, Koreli, Şehir ve Boruzan bu restoranlar arasında öne çıkanlardır. Boruzan Ailesinin işlettiği Kandilli'de rakı ve şarap eşliğinde Ege'nin lezzetli balıklarını tadıyoruz. Her yıl mayıs'tan kasım ayına kadar hizmet veren, uzun yıllar adanın yerlileri tarafından işletilen mekanlara, son dönemlerde özellikle büyük kentlerden gelen işletmeciler de katılmış. Butik mekan yaratma düşüncesinde olan bu işletmeciler sayesinde de ortaya birbirinden keyifli restoran, café ve butik oteller çıkmıştır.

01 Eylül 2007 Cumartesi: Ada merkezindeki kahvaltı'nın ardından Ayazma, Habbele, Sulubahçe kadar çok bilinmeyen diğer koy ve plajlarda deniz keyfi yaşamak için Tekne turu'na katılıyoruz. Aganta Dalış Okulu'nun Burçak-1 adlı teknesi ile ada çevresindeki gezimize başlıyoruz. Eşşiz Mavilikleri ile Ege'nin bu küçük şirin adası'nın koyları bizlere çok güzel duygular yaşatmaya devam ediyor. Daha önce rehberlik yaptığım Bozcaada turlarında tekne turuna zaman bulamadığımız için bende diğer gezginler gibi ilk kez yaşayacaktım bu duyguları. Adanın Akvaryum koyu denilen bölgesine gelerek teknemiz Burçak-1'i kısa bir süreliğine terk ediyoruz ve buzzz gibi sularda kulaçlar atarak yüzmeye devam ediyoruz. Küçük dalgaların eşliğinde sahile çıkıyoruz. Akvaryum Pansiyonun bulunduğu bu koy Bozcaada'nın güneydoğu ucunda 3 km etrafında başka bir yerleşim yeri olmayan, kekikler ve pırnar bitkileriyle çepeçevre sarılı şirin ve taş bir pansiyon. Akvaryum pansiyon sahiplerine göre "21.yüzyılda bulunmayacak çok büyük bir lüks: Elektrik ve telefon bağlantısı olmayan bir otel...", "Gece gökyüzünün muhteşem bir şekilde gözlenilebileceği bir yer burası. Pansiyonun Teleskobu ile konukların gökyüzünü izlemesi mümkün","Kısaca, cenneti medeniyetten uzakta arayanlar için mükemmel bir yer demek asla yanlış olmaz." Bir gün önce Rüzgar gülleri ve Polente Feneri'nden izlediğimiz günbatımını bu kez teknemiz Burçak-1'in üstünde gireceğiz. Ada'nın kuzeydoğusu'ndan başladığımız gezimizin, batı yönüne doğru gelerek adanın çevresinin yarılanmış olduğumuzu çok matrak ve eğlenceli olan kaptanımız Bülent'ten öğreniyoruz. 1978 Yılında Bozcaada’da doğmuş olan kaptanımız, 15 yıldır balıkçılık ve 5 senedir troll ve gırgır teknelerinde kaptanlık yapmış. Usta gemici kağıdına sahip olan Bülent kaptan ilk kez bir grubun günbatımı için burayı düşündüğünü bize söylediğinde farklı ve alternatif bir tatil için tam yerine geldiğimiz için daha da sevinmiş olduk. Polente feneri ve Rüzgar güllerinde günbatımını izlemeye gelen bir çok tatilci herhalde bizleri gördüklerinde şaşırmışlardır. Güneş batarken denize yansıyan son ışık hüzmelerini bu kez tekne üstünde fotoğrafladıktan sonra ada'daki son deniz keyfine devam etmek aklımıza geldiğinde tekneden atlayarak hafızalarımıza kazınıp unutmayacağımız dakikalar yaşadık. Güneş batmış ve bizler sessizliğe bürünmüş ıssız koylardaki maceramıza devam ediyorduk. Batı ucundan Kuzey'e doğru yola çıktığımızda Bozcaada'nın meşhur rüzgarı bizleri karşıladı. Teknemiz bir beşik gibi salladığında dinginliğin verdiği rahatlamayla yaşadığımız dakikaları gözlerimizin önünden geçirerek bir daha ne zaman diye hayaller kuruyorduk. Ada'nın kuzey doğusu'na doğru geldiğimizde Bozcaada Kalesi keybetli bir şekilde bu kez bizleri akşam saatlerinde karşılıyordu.
Ada merkezine doğru göz gezdirdiğimizde Kale ile birlikte yenilen Kilise çanı ve saati rahatlıkla görülebiliyordu. Ada'ya yeniden ayak bastığımızda içimizde buruk bir sevinç vardı. Bir yandan arkamızda bıraktığımız tertemiz koylar ve günbatımı. Bir yanda Bozcaada şirin ada merkezi ve son günümüzde yaşayacaklarımız. Akşam yemeği için Güverte Restoran, Sandal Restoran, Lodos Kafe, Salkım Cafe ve Battı Balık restoranına doğru gidiyoruz. Battı Balık'ta alacağımız akşam yemeği menümüzde Ege'nin leziz zeytinyağlı mezeleri, lipsos balığı, meyve ve tabiki üzüm bulunuyor. Gece geç saatler olmasına ve son gecemiz olmasına rağmen eğlence mekanlarına yöneldik. Kaleye farklı bir açıdan bakan, kalenin arkasındaki küçük koyda bulunan üç mekan deniz kenarı konumları ve özellikle akşamüstleri kızıla boyanan kale manzaralarıyla öne çıkıyor. Görüntüsü ve sade dekorasyonuyla bir Ege meyhanesi gürünümündeki Martı Resroran, Barali ve en uçta adanın dans etmek içinde en ideal mekanı olan Salhane'de minderler üzerinde uzanarak denize yansıyan ışıklarıyla Bozcaada Kalesi ve hemen üstündeki dolunay görüntüsü çok hoş dakikalar yaşatırken bir yandan içkilerinizi yudumlayabilirsiniz...

02 Eylül Pazar Ve ayrılık günü gelmişti. Bilenlerin hafızalarına hemen Bozcaada'da çekilen Zeki Alasya, Metin Akpınar, Şükran Güngör, Eşref Kolçak, Yıldız Kenter gibi sinema ve tiyatrocuların oynadığı, Zeki Ökten imzalı bir aşk ve dostluk hikayesini anlatan "Güle Güle" adlı film gelir. 1997 yılında gösterime giren film ardından Bozcaada'da turizm patlama yaptı diyebiliriz. Bağbozumu nedeniyle üzümler toplanmış ve fabrikalara gönderilmişti. Bizlerde son günümüzde Talay Şaraplarının fabrikası'nı ziyaret ederek bağcılık, şarabın yapılış evrelerini ve şarapçılık hakkında detaylı bilgiler aldık. Bozcaada ve Çanakkale yöresi bağlarında yetişen yerel üzüm cinslerinden 23 çeşit şarap üretmektedir. Ayrıca aile bağlarında yetiştirilmekte olan Avrupa kökenli Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Merlot üzümlerinden de gelecek yıllarda yeni şaraplar üretilmesi çalışmaları sürdürülmektedir. Ada'ya özgü dört çeşit üzüm bulunmaktadır. Karalahna, kuntra(karasakız), vasilaki ve çavuş. Ayrıca cabernet, Boğazkere, Öküzgözü, Syrah ve daha bir çok üzüm'ün karışımlarından elde edilen farklı şaraplar üretilmektedir. Talay'daki gezimize fıçılarda saklanıp yıllanmaya bırakılan serin bir ortam olan mahzen'de devam ediyoruz, Yetkili arkadaşlar şarap hakkımızda sorularımızı ve şarap saklama konusunda son bilgileri bizlere veriyor. Ardından yurtiçi'nde olduğu gibi Yurtdışı'nda da bir çok ödül alan Talay şaraplarını tadarak bizi bekleyen sevdiklerimize hediye alabileceğimiz mağaza'ya geçiyoruz. Talay'dan çıkıp ada'ya özgü bir diğer tat olan Domates Reçellerini tadıyoruz. Bozcaada yerlilerinden Rum asıllı Simyon Salto, yıllardır yaptığı domates reçelini şimdi kendi markasıyla Türkiye'nin pek çok market ve dükkanına gönderiyor. Aslında reçel ikramı bir Rum geleneği. Eve gelen misafire kahveden önce küçük tabaklarda reçel ikram edilirmiş. Salto da büyüklerinden gördüğü reçel çeşitlerinden domatesi seçerek işe koyulmuş.
Domates reçeli imalatına 1968'de başlayan Simyon Salto, o yıllarda çok yaptığını ama tanınmadığı için zor satmış. Yıllar geçer ve adaya yapılan gemi seferlerinin artmasıyla Salto da ürününü tanıtma fırsatı bulmuş. Çınaraltı altında son çaylarımızı ve kahvelerimiz ardından iskeleye doğru yöneliyoruz. 3 gün boyunca bu bu kadar şiddetli esmeyen rüzgar bizleri uğurlamak istemiyordu galiba. Bu sene geçen seneye göre daha az geldiğim Bozcaada'ya belkide bu geziyle sezon bittiğinden dolayı veda edecektim. Yaz aylarının kavuran sıcaklarında püfür püfür esen rüzgarı, buz gibi soğuk suları, denizi, Rüzgar güllerindeki günbatımı ve şahane şaraplarıyla Bozcaada zaten insanda alışkanlık yapıyor. Herodot'un dediği gibi Bozcaada, antik adıyla, Tenedos’u en güzel tasvir eden cümle : “Tanrı, insanları uzun ömürlü olsunlar diye Bozcaada’yı yaratmış”.

30 Ağustos Bozcaada Gezisinin fotoğraflarına web sitemden ulaşabilirsiniz. www.erolsahin.com


Aklınızda bulunsun
* Bozcaada tam anlamıyla şarap cenneti. Sauvignon Blanc ve Cabarnet Sauvignon cinsi üzümlerin şaraplarını denemelisiniz.Yurtdışında ödüller kazanan Talat şarap ilk tercihiniz olabilir.
* Salkım Cafe-Restoranda sakızlı muhallebi ve arka sokağında Battı Balık Restoranda lezzetli mezelerden oluşan akşam yemeği yiyebilirsiniz.
* Konaklama için Boruzan ve Apollon Oteli tercih edebilirsiniz.

Detay için tıklayınız...


 
TatilDefteri.com "Öncelikle bilgiyi amaçlayan tek turizm portalı"
İl İl Türkiye | Ülke Rehberi | Oteller | Paket Turlar | Gezi Yazıları | Tur Rehberleri

© Sitede bulunan yazı ve fotoğraflar izinsiz kullanılamaz. Web Design Erol Sahin
Sitede 30 kişi Online
Tatildefteri, tatile çıkmadan uğramanız gereken tek adres, dünya, ülkeler atlası, AVRUPA İspanya, Barcelona, Madrid, İtalya, Roma, Venedik, İngiltere, Londra, Fransa, Paris , Çek Cumhuriyeti, Prag, Avusturya, Viyana , Hollanda, Amsterdam, Macaristan, Budapeşte, Malta, Finlandiya, İsveç, İskoçya, Danimarka,İsviçre, KUZEY AMERİKA, A.B.D., Amerika, Usa, New York, San Francisco, Los Angeles, Washington, Hawaii, GÜNEY AMERİKA, Brezilya,Rio De Janeiro, Küba, Havana, Arjantin, Peru, UZAK DOĞU, OKYANUSYA, Tayland, Bangkok, Avustralya, Sydney, Japonya, Tokyo, Kore, Seoul, Singapur, Endonezya, ORTA DOĞU, B. Arap Emirlikleri, Mısır, ASYA, Rusya, Moskova, Çin, Pekin, Hindistan, Nepal, GÜNEY AFRİKA, Güney Afrika,gizi gözülememiş piramitler, peri bacaları, çöller, antik kentler, antik şehirler, Salar de Uyumi, Bolivya, Bolivia, Ayers Kayalığı, Uluru Ayers Rock Australia, Giza Piramitleri, Mısır, Egypt, pyramid, Keops, kefren mikerinos, ramses, mumya, Amazon kıyıları, Güney Amerika, South America, Büyük Kanyon, Amerika, America, Grand Kanyon, Peribacaları, Kapadokya, Turkey, Türkiye, Göreme, Uçhisar, Ihlara vadisi, valley, Derinkuyu, gülhisar, ürgüp, avanos, petra, ürdün, jordan, Lut Gölü, Unesco ünya Kültürel Mirası Listesi, Machu Picchu, Peru, İnka, Cusco, Sagrada Familia, Barcelona, Barselona, İspanya, Spain, Kilise, Mimar, Antoni Gauidi, Sistine Şapeli , Roma, Rome, Italy, İtalya, Vatikan, Papa, Katolik, Michelango, Himalayalar, Nepal, Everest, Dağ, Mount, Zirve, Angkor Wat Tapınağı, Kamboçya, Cambodia, Venedik su kanalları, Venice, Sahra Çölü, Kuzey Afrika, Africa, West, Çin seddi, Çin, China, Victoria Şelalesi, Zambia, waterfall, Resif Bariyerleri, Belize, Tac Mahal, Hindistan, india, India, Maya Kalıntıları, Meksika, Mexico, Easter Adası, Güney Pasifik, Pasific, Paskalya Adası, Mu Camii, Mali, hakkında, foto galeri, kiliseler, festivaller, yazarlar, gezginler, atv safari turu, paintball turu, Abant turu, Sülüklügöl Turu, Ağva Turu, Sapanca, Kartepe, Safranbolu Turu, Assos Turu, Bozcaada Turu, Ayvalık Turu, Beypazarı Turu, iyonya turu, tire turu, çanakkale turu, şehitlik turu, edirne turu, bayram turları, ramazan bayramı, kurban bayramı turları, şeker bayramı turları, yurt dışı turları, uzak doğı turları, klimanjaro ekspedisyonu, Atina turu, selanik, kavala turu, yedigöller turu, kamp turu, çadır kampı, kapadokya turu, doğu anadolu turu, aladağ turu, bolu aladağ turu, amasmra turu, macahel turu, Doğu Karadeniz turu, Batı karadeniz turu, karadeniz turu, Nemrut Turu, Güneydoğu turu, yunanistan turu, Turizm acentaları, Arnika Turizm Doğa tarih kültür fotoğraf turları, Zambaktur, prontotour, prontotur, crntour, crn turizm, Gezievi, Kampateşi, Assos, bozcaada, gökçeada, safranbolu, amasra, afyon, güneydoğu, doğu anadolu, karadeniz, mardin, gaziantep, çanakkale, izmir, istanbul çevresi turlar, fotoğraf, photography of turkey, geziler, turizm, seyahat, rehberler, ömer kokal, erol şahin, edirne, sülüklügöl, abant, yedigöller, çanakkale, şehitlik, ufra, harran, tatvan, doğubeyazıt, ani harabeleri, kapadokya, cappadocia, fethiye, ölüdeniz, marmaris, bodrum, dalaman, diyarbakır, atlas jet, onur air, fly air, uçak biletleri, havayolu, tatil, ayder, kaçkarlar, ararat, aprı dağı, serindere, aytepe, menekşe yaylası, bergama, ayvalık, kaz dağları, cunda, ida, toroslar, aladağlar, gölcük, seben, bolu, sakarya, izmit, kocaeli, maşukiye, sapanca, istiklal caddesi,kartepeye, trekking turlar hakkında, kartepeye treking turlar hakkında detaylı, katılın, kayak bakımı nasil yapılır, kayak Bilgileri, kayak günübirlik turlar, kayak hakkında, kayak hakkında detaylı bilgi snowboard, kayak hakkında detaylı teknik bilgi, kayak, doğa yürüyüşleri, hakkında teknik bilgi, kayak malzeme, kayak malzeme satış, kayak malzemesi, kayak malzemesi nereden, kayak malzemesi nereden alınır, kayak merkezi, kayak, tur, tours, beyoğlu, eğlence, müzik, yöresel yemekler, gurme, medeniyetler, iran, suriye, ankara, merkezi hakkında detaylı bilgi, kayak merkezine günübirlik kayak, kayak merkezine tur yapanlar, kaz dağları, şeytan sofrası, ayvalık, bitkiler, Antik kentler, Dünyanın yedi harikası, yedi yeni harikası, Roma kolezyum, Paskalya Adası, Aachen, Addis Ababa,Akdamar, Akhisar,Alexandria,Amman,Amsterdam,Angkor,Antakya,Antioch,Antwerp,Arles,Assisi,Athens,Augsburg, Avebury,Avignon,Avila,Axum,Ayutthaya,Badrinath,Bagan,Bangkok,Bath,Bergama,Berlin,Bethlehem,Bodhgaya,Brussels,Budapest,Bukhara,Caen,Cairo,Cappadocia,Capernaum,Casablanca,Cefalu,Cologne,Cordoba,Corinth,Crete,Delphi,Dublin,Durham,Ephesus,Fes,Haifa,Istanbul,Izmir,Jerash,Jerusalem,Kamakura,Karbala,Konya,Krakow,Kyoto,Lalibela,Leiden,Lisbon,London,Los Angeles,Lourdes,Lumbini,Luxor,Lyon,Madaba,Madrid,Marrakesh,Mecca,Medina,Medjugorje,Milan,Monreale,Moscow,Moulay Idriss,Mount Athos,Mount Fuji Mount Nebo,Mykonos,Najaf,Nara,Narbonne,Naxos,Nazareth,New Orleans,New York City,Nikko,Oaxaca,Oxford,Palermo,Paris,Pergamum,Petra,Philippi,Plzen,Puebla,Rangoon,Ravenna,Reykjavik,Rome,San Francisco,Santiago,Santorini,Sardis,Seattle, Sedona,Segovia,Seville,Siena,St. Petersburg,Sukothai,Tarsus,Thessaloniki,Thyatira,Tokyo,Toledo, Tomar, Tours, Trier,Varanasi, Vatican City, Venice, Vezelay, Vienna, Vrindavan, Washington, D.C., Whitby, Wittenberg,Worms, Yangon, Yamunotri,York, Türkiye gezi, tatil, otel, turlar, TURLAR, turizm rehberi. Turizm, travel, Türkiye gezi ve tatil rehberi. Onur Air Yurtiçi ve Yurtdışı Uçak Bileti.Ekonomik ve ucuz ucak bileti, merkezleri hava durumu, kayak merkezlerindeki pistler hakkında, kayak merkezlerine turlar, kayak okulları, kayak otelleri, kayak pistleri hakkında detaylı bilgi, kayak satış, kayak snowboard malazemesi satıp, kayak snowboard malzemesi nasıl alınır, kayak snowboard malzemesi satan, kayak snowboard nerede, kayak snowboard nerede satılır, eclipse tour, güneş tutulması, konya, mevlana, kayak snowboard turları, kayak turları, kayak turlarımız, kayak turu, kayak üyeleri, kayak ve, kayak ve snowboard, kayak ve snowboard hakkında, kayak ve snowboard malzemesi nereden, kayak ve snowboard merkezi, e-kart, arka plan, ekran koruyucu, flash oyunlar, arkadaşına gönderebileceğiniz sizin için seçtiğimiz ekartlar, Bozcaada Liman, Safranbolu evleri, Pamukkale Lahitler, Kapadokya Peribacaları, Yedigöller Yapraklar, Bozcaada sokaklar, Doğanbey Köyü, Kuşlar, Gökçeada Evi, Kelebekler Vadisi, Assos İskele, güneş, deniz, liman, Cunda Adası, Düşlediğin yerde ol ekran koruyucu, screen saver, sizin içn,in seçtiğimiz arka planlar, wallpapers, Yedigöller 1024x768, 800x600, Tepeköy, Doğanbey, Hasankeyf, Ayvalık, Akdamar adası, Afrodisias, Bafa gölü, kayak ve snowboard merkezlerine, kayak ve snowboard merkezlerine lux, kayak ve snowboard merkezlerine ulaşım, kayak ve snowboard okulları, snowboard turları, kayakmerkezleri hakkında detaylı bilgi, Türkiye, türkiye haritasi, türkiye haritası, gezi tatil, gezi tatil rehberi, istanbul, antalya, ankara, izmir, bodrum, gezi, tatil, otel, motel, pansiyon, paintball, rafting, trekking, scuba, binicilik, yemek, yemek tarifleri, otel rezervasyon, otel rehberi, yurtiçi turlar, yurtdışı turlar, mavi yolculuk, haftasonu gezileri, oto kiralama, gurme, golf, yamaç paraşütü, karting, sinema, tiyatro, konser, fuar, party, parti, konsolos, konsolosluk, konsolosluklar, vize, vize bilgileri, pasaport, Onur Air uçak bileti, Yurtiçi yurtdışı ucuz ve ekonomik ucak bileti, Onur Air uçak bileti, Yurtiçi ve yurtdışı ucuz ekonomik ucak, Onur Air uçak, ucuz ve ekonomik ucak, konaklamalı turlarımız başladı, lux otobuslerle ulaşım imkanı, mağazalar, malzmesi nereden alınır diyorsaniz, malzemesi satan, malzemesi satan magazalarini sitemizde, malzemesi satanlar, malzemesi.sitemizde 2. el kayak ve, mekezindeki, mekezindeki hava durumu, merkezi, merkezi hakkında detaylı bilgi, merkezindeki kar, merkezindeki kar kalınlığı kartalkaya, merkezindeki kayak ve snowboard, merkezindeki pist uzunluğu, merkezine günübirlik günübirlik kayak, merkezine günübirlik kayak turları, merkezine günübirlik kayak ve snowboard, merkezine uçak ile, merkezlerindeki oteller hakkında, merkezlerine günübirlik bayram turları, merkezlerine turlar düzenlemekteyiz, mutlaka katılın, nerede kayak, nerede kayak yaparim, nerede kayak yapılır, nereyemi, nereyemi tabiiki kartalkaya ya, okullarının toplam pist uzunluğu, okullari hakkında detaylı, okullari hakkında detaylı bilgi, okulu hakkında bilgi, olan, olarak tum kayak merkezlerine turlar, olup kokartlı turist rehberleri, türsab, arkadaşlıklar kurabilir kayak ve, otobuslerle ulaşım imkanı, öğretiyor, paladöken kayak merkezi hakkında, palandöken, palandöken kayak, palandöken kayak merkezine, palandöken kayak merkezine günübirlik, palandöken kayak merkzinin toplam pist, palandöken kayak ve snowboard, palandöken kayak ve snowboard merkezi, palandökene, palandökene günübirlikturlar, palandökene her, palandökene her haftasonu ucak, pamporovo, pazar pazartesi 1 gece, pazar pazartesi 1 gece konaklamalı, özel, bayram turu, suriye turu, kapadokya turu, pamukkale turu, güneydoğu turu, iyonya turu, kuzey ege turu, şam, hama, halep, plymra antik kenti, tire, birgi, baga gölü, kariene, efes, ephesus, heraklia, ayvaliık, doğa turları, DOĞA TURLARI, Günübirlik tur, Haftasonu turu, Abant, Günübirlik, trekking, konya, şeb-i aruz, şeb-i arus, mevlana, aladağ, pisti nerede?, pistler kayak pistleri, saatleri, saklıkent, saklıkent kayak, saklıkent kayak merkezi hakkında, saklıkent kayak merkezine, ömer kokal, sinan ercan, irfan tanrıverdi, ibrahim tanrıverdi, yelda baler, çetin güney, gezi yazıları, gezi makaleleri, yol notları, saklıkent kayak merkezine kayak ve, saklıkent kayak ve snowboard merkezi, saklıkente, saklıkente günübirlik turlar, salomon kayak, sarıkamış, sarıkamış kayak merkezi, sarıkamış kayak merkezi hakkında, sarıkamış kayak merkezine günübirlik, satılır, satıs, satış, sitemizde bulabilirsiniz, sitemizi ziyaret edin, snowboard bakimi nasil yapilir, snowboard hakkında detaylı bilgi, snowboard hakkında detaylı teknik, snowboard hakkında detaylı teknik bilgi, snowboard hakkında teknik bilgi, snowboard kayak, snowboard kayak snowboard turları, snowboard malazemesi satıp, snowboard malzemesi hakkında detaylı, malzemesi satan magazalarini, snowboard malzenme satış, snowboard malzenme satiş, snowboard merkezi hakkında detaylı, snowboard merkezine uçak ile, snowboard nasıl, snowboard okullarının toplam pist, snowboard okullari hakkında detaylı, snowboard okulu kısa surede, okulu kısa surede snowboard, snowboard oteli hakkında detaylı bilgi, snowboard öğretiyor, snowboard pisti nerede?, snowboard satıs, snowboard turları, snowboard turu, Snowboard ve Kayak için Günübirlik ve Yatılı Turlar, Snowboard ve Kayakçılar için Günübirlik ve Yatılı Turlar, snowboard wind surf, sörf öğrenmeye gidiyoruz, spor, su kayağı, su sporları hakkında detaylı bilgi, tabiiki kartalkaya ya, treking turlar hakkında detaylı bilgi, treking turlarımız treking trekking, trekking, tur, turkiyedeki, turkiyedeki kayak pistleri hakkında, turkiyedeki kayak ve, turkiyedeki kayak ve snowboard, turkiyenin her tarafından kayak, turlar, turları, turlarımız treking trekking, turlarımızı da yakında başlayacağına, turlarımiz başladı, türkiyedeki tüm, türkiyedeki tüm kayak snowboard, türkiyedeki tüm kayak ve, türkiyedeki tüm ve snowboard merkezlerine ulaşim imkani, ve snowboard okullari, ve snowboard turları, ve yatili, veren site, en çok hit alan turizm sitesi, İstiklal caddesi İstanbul Türkiye, Doğa, Tarih, Fotoğraf, Kültür Turları, Haftasonu Konaklamalı turlar, Safranbolu evleri, Amasra, Safranbolu turu, Kaz dağları, Ayvalık, Cunda, Assos, Truva, Kuzey Ege turu, arnika, outdoor, doğa turları, turizm, tour, alternatif, trekking, güneydoğu, doğu, karya, likya, karadeniz, transkaçkar, transkackar, gökçeada, gokceada, edirne, afyon, frig vadisi, ağrı, agri, dağ, dag, dagcilik, dağcılık, climbing, Beypazarı, Fethiye, Antalya, Turlar Fotoğraflar, Gezilerin Ardından, photography, günübirlik, haftasonu, kapadokya, sanat, kamp, assos, bozcaada, gökçeada, ağrı, agri, dağ, dag, dagcilik, dağcılık, climbing, Beypazarı, Fethiye, Antalya, Turlar Fotoğraflar, haftasonu, kapadokya, rafting, travel, turkey, türkiye, seyahat, heyecan, tur, gezi, macera, paintball, ya 35 km, yagar, yağar, yapanlar, yapılır, yatili, yedigöller, ziyaret, ziyaret edin, güneydoğu ya en çok tur yapan arnika turizm, kentten kaçış planları, arama, www.arnika.com.tr dünyanın en çok ziyaret edilen turizm sitelerinden biridir. tatildefteri.com bir Erol Şahin projesidir, Tasarım kodlama Orçun Sezer, aspx, asp.net, tatil arkadaşı, tatil takvimi, sohbet, ekart, e-kart, arkaplan, türkçe, müzik, oyun, ets tur, jolly, hey travel trens, prontotur, arnika, kamp ateşi, gezievi, patikatur, deep nature, deepnature, folklorik, ogzala, geziciyak, metro, ulusoy, varan, uçak biletleri, onur air, atlas jet, pegasus, thy, tatil, deniz, kum, güneş, dağcılık, kamp, çadır, assos, belek, tekirova, olimpos, marmaris, dalyan, köyceğiz, kaş, kefken, fethiye, kalkan, patara, çeşme, foça, didim, kuşadası, sinop, trabzon, artvin, yaylalar, rize, ayder yaylası, urfa, nemrut, adıyaman, bosna, italya, ispanya, roma, paris, fransa, maldiv, dubai, selanik, kavala, yunanistan, otel, otel ara, bölgelere göre otel, otel rezervasyon, marina, dalış turları, pansiyon, butik otel, hotel, çadır, çadır konaklama, mat, uyku tulumu, mavi yolculuk, ayder yaylası, çat, pokut, istanbul, ankara,30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI TURLARI izmir, antalya, muğla, konya, diyarbakır, trabzon, rize, maçka, giresun, ordu, hatay, adana, adıyaman, urfa, halfeti, kamp alanında uzaman kadrosuyla www.kampatesi.com ziyaret edin,Felsefe'nin beşiğinde bir haftasonu, Athena Tağınağı, Liman, Behramkale köyü , Ayazma Plajı, Polente Feneri, Rüzgar Gülleri, Ada sokakları ve Şarap , Tepeköy, Dereköy, Zeytinli, Bademli, Eski Rum köyleri ve deniz keyfi , Antik Kentleri, tekne turları ve yanartaş'taki gün batımıyla Olimpos'ta unutamayacağız anılar sizi bekliyor. Eski rum evleri ile tarihi, Şeytan Sofrası ile doğayı, Cunda Adsı ile denizi yaşamak için Ayvalık'da bir hafta sonu, İnce, sazlı, nazlı, küçük, büyük, derin, serin birbirinden değişik yedi göl bizi bekliyor, Çadırlı Kamp, Dünyanın 2. derinlikteki kanyonu, Abana , Adana , Afyon , Ahlat , Akdamar , Aksaray , Alacahöyük , Alanya ve Side , Amasra , Amasya , Anamur , Ani , Ankara , Anıt Kabir , Ankarada Anadolu Medeniyetleri Müzesi , Antakya , Antakya müze, Antalya , Termessos , Perge , Artvin , Assos , Ayvalik, Ballıca Mağarası , Balıkesir , Bergama , Birecik , Bitlis , Bodrum, Boğazkale , Boyabat , Bursa , Çanakkale, Çayeli, Cappadocia - içinde özel galeriler kiliseler ve şehirler var , Çorum , Dalyan , Didyma, Divriği, Diyarbakiır , Doğubeyazit , Edirne , Efes , Erzincan, Eğirdir, Erzurum , Eskişehir , Fethiye, Gaziantep, Göreme, Harran , Hasankeyf , Ihlara, Inebolu , Isparta, Istanbul 1 , Istanbul 2 , Istanbul 3 , Istanbul Levent, Istanbul Yedinci Tepe, Istanbul Pera , Istanbul dolaşı , Istanbul Üsküdar , Istanbul Boğazı , Istanbul Aya Sofia , Istanbul Kariye Müzesi , Istanbul Top Kapı Saray , Istanbul Arkeoloji Müzesi , Istanbul Çinili Kösk Müzesi , Istanbul Asker ve Deniz Müzesi , Istanbul Dolmabahçe Saray , Türk ve Islam Eserleri Müzesi , Izmir, Izmit, Iznik, Kahramanmaraş , Karaman, , Kars, Ani ve Hopa ile , Kaş ve Patara , Kasaba, Kastamonu, Kayseri, Knidos , Konya , Kütahya, Malatya, Mardin , Mersin , Midyat , Milas, Miletus ve Priene, Muğla , Muş , Mustafapasha, Niğde , Niksar, Ordu, Ortahisar , Pamukkale, Hierapolis ve Aphrodisias ile , Samsun , Ş;anlıurfa , Sardis / Sart, Selşuk , Siirt , Silifke, Sinop , Sivas , Tarsus , Taşköprü ve Kale Kapı , Tekkiraz ve Akkuş, Tercan, Tire , Tokat , Trabzon, Turhal ve Zile, Uçhisar , Ünye , Urfa , Ürgüp, Üsküdar , Van , Yalvaç and Antioch Pisidian , Yazılıkaya , Zile ve Turhal

 
 

Erol Şahin
erol@tatildefteri.com

 Diğer Yazıları

  - KAÇKAR'DA BULUTLARIN...
  - DENİZ KUM GÜNEŞ ÜÇLÜ...
  - HER MEVSİM ZİYARETÇİ...
  - SONBAHARIN EN GÜZEL ...
  - GÖKKUŞAĞIN ÜLKESİ FA...
  - OLİMPOS’TAN GELİDONY...
  - KARAGÜL DİYARI HALFE...
  - ABANT'TA KIŞ
  - GÜNEY AMERİKA SERÜV...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
Aycan Kul
Bülent Saraloğlu
Çetin Güney
Erol Şahin
Ersin Demirel
Ethem Eldem
Faruk Akbaş
H.İhsan Sönmez
İbrahim Tanrıverdi
İrfan Tanrıverdi
İsmail Şahinbaş
Nasuh Mahruki
Osman Bülent Demirağ
Ömer Kokal
Ömer Yargan
Özcan Yurdalan
Remzi Gökdağ
Saffet Emre Tonguc
Selim Subakar
Sinan Ercan
Süha Derbent
Yelda Baler
Yüksel Altıntop

turistikalanlar

 - Abant
 - Adatepe
 - Ağva
 - Assos
 - Bodrum
 - Bozcaada
 - Beypazarı
 - Fethiye
 - Kapadokya
 - Kartalkaya
 - Kartepe
 - Kaz Dağları
 - Mudurnu
 - Palandöken
 - Olimpos
 - Safranbolu
 - Uludağ
 - Yedigöller

 

Genel Bilgiler

    Genel Bilgiler
  - Hava Durumu
  - Konsolosluklar
  - Vize Bilgileri
  - Pasaport Başvurusu
  - Uçak İniş-Kalkış

Daha fazla bilgi için
Tatil Öncesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.