Hakkımızda | Basında Biz

GEZGİN, YAZAR VE FOTOĞRAFÇILARDAN GEZİ YAZILARI...

Yazar Girişi


 Yorum oku(0)     Yorum Ekle
  
OLİMPOS’TAN GELİDONYA FENERİ’ NE

Dünya’nın en uzun 10 yürüyüş yolundan biri olan, Fethiye’den başlayıp, Antalya’ya kadar devam eden 500 km’lik Likya Yolu’nun bir bölümü Çıralı, Olimpos, Adrasan ve Gelidonya’dan geçmektedir. Işık ülkesi Likya’nın en doğu kenti olan Olimpos, İ.Ö. II.yüzyılda kurulmuş bir liman kentidir. İ.S. XV.yüzyıla kadar varlığını korumuştur.

Bugün Olimpos'da görülen kalıntılar geç Roma erken Bizans dönemine aittir. Antik yapıların büyük bir bölümü çoğunluğu defne ve böğürtlen çalısı olmak üzere sık bir bitki örtüsüyle maskelenmiştir. Antik kentte bugüne dek ciddi bir kazı yapılmamıştır. Sadece 1991 ve 1999 yıllarında Antalya Müze Müdürlüğü'nün Başkanlığı'nda bazı eserlerin etrafındaki bitkiler temizlenmiş ve bakım çalışması yapılmıştır.

Anıt mezarları, Su kemerleri, Roma Tapınak kalıntısı ve Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan sit alanı olarak korunan, Beydağları – Tahtalı (Olimpos) – Musa Dağları eteklerinde yer alan Olimpos doğa sporları için eşsiz bir merkezdir. Bu yüzden genellikle sırtçantalı Turistler ve üniversite öğrencileri tercih etmektedir.

Kadir Kaya’nın ağaç evlerini inşa ederek alternatif tatile yönelik ilk çalışmalara adım atması ve Turizm potansiyelini keşfedenlerle birlikte Olimpos gün geçtikçe büyümektedir. En ünlü seyahat dergileri tarafından bir çok kez konu alınan Olimpos ile birlikte antik Chimera (Çıralı), doğal gaz sızıntısının oluşturduğu ve binlerce yıldır hiç sönmeyen alevler, turistler kadar bilim adamlarını da şaşırtmaya devam etmekte. Çıralı sahili “The Times’ın “Dünya’nın En İyi 20 Plaj” sıralamasında dördüncü seçilmiştir.

Olimpos’un 3 km güneyindeki bir diğer sahil kasabası Adrasan, Musa Dağı’nın dibinde çam ağaçlarıyla kaplı ve ince kumlu sakin bir plaja sahiptir. Adrasan aynı zamanda Türkiye kıyılarının 200 metre üstündeki en büyük Deniz Feneri olan Gelidonya Feneri’ne ulaşmak isteyenler için yürüyüş rotasının başlangıç noktasıdır. Adrasan yaz aylarında daha çok orta ve üstü yaş grubuna hitap etmektedir. 3000 nüfuslu Adrasan Köyü, Kumluca İlçesi bağlı olup 1995 yılında belde olmuştur. Asırlardır taşıdığı adın 1960’yı yılların başında Çavuşköy olarak değiştirilmesine rağmen, yöre halkı Adrasan adını kullanmaya devam etmekte...


Alternatif Tatil imkanları
Antik dönemlerde "Likya Yolu" olarak adlandırılan günümüzde yerli ve yabancı doğa tutkunlarına inanılmaz güzellikler sunan Likya patikası, İngiliz, Kate Klowe’un önderliğinde yurtdışında da Antalya’yı eşsiz bir yere getirmiştir. Likya yolu'nun birinci bölümünde Faralya (Uzunyurt) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara, Letoon, Xanthos ve Patara Antik kentleri. İkinci bölümde ise Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Adrasan, Gelidonya Feneri, yüzyıllardır sönmeyen ateşi ile Chimeara (Yanartaş-Çıralı) ve Olympos yer almaktadır. Bu rotalar geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalarla kırmızı, beyaz noktalarla işaretlenmiş ve başlangıçları tabelalarla gösterilmiş, bu nedenle yolları bulmakta fazla zorlanmıyorsunuz. Buraya gelen gezginlerinde yol ayrımlarda taşları üst üste dizerek yol gösterici işaretler koyması kaybolmanızı önlemektedir...

Tahtalı Dağı Yürüyüşü:
Rota: Beycik köyü ile parkurun başlangıç noktası arası toprak yoldur. Parkurun başlangıç noktasından Tahtalı Dağı’nın zirvesine kadar yol patikadır.
Ulaşım: Parkurun başlangıç noktasına aracınızla ulaşabilirsiniz.
Zaman : Toplam etkinlik süresi 9-10 saat sürmektedir.
Su Kaynağı: Uzun bir parkur olduğundan bol miktarda su alınmaktadır. Enson Emzik Çeşme’den su alınabilir.
Uyarı: Bu parkur uzundur. Çıkışları diktir. Geceye kalınmadan dönülmelidir.
Kamp Yeri: Kamp kurmak için en uygun yer Emzik Çeşme’dir.

Deniz sahilinden dik olarak 2366 metre yüksekliğine erişen dünyadaki dört dağdan biridir. Tahtalı Dağı’nın zirvesi dünyanın balkonu gibidir.
Tüm Akdeniz, Antalya kent merkezi , köyler, kasabalar hepsi ayaklarınızın altındadır. Parkurun başlangıç noktasından Beycik köy merkezi arası 1 km’dir. Yürüşün başladığı noktada yükseklik 880 m’dir. Dik bir çıkışla başlanır. Her mevsim ayrı bir güzellikte olup ilkbaharın manzarası çok daha çekicidir. Kızıl çam ormanları içinden yaklaşık 45 dk sonra Emzik Çeşme’ye ulaşılır. Yeterli su alınmalıdır. Çünkü ilerde su kaynağı yoktur. Buz gibi bir kaynak suyu ve çınar ağaçlarıyla burası cennetten bir köşedir. Yükseklik ise 1150 m’dir. 1350 m’ye geldiğinizde çam ormanının yerini muhteşem görünümlü sedir ormanlarının aldığını göreceğiz. Yürüyüş başlangıcından itibaren 1,5-2 saat sonra çarşak denilen taşlık bir alana varılacaktır. Sedir ormanı son derece etkileyici, estetik olarak seyrine doyum olmayan bir ormandır. Yaklaşık 1575 m’ye geldiğinizde patikanın ortasında dev bir sedir ağacına rastlanır. 1800 m’den sonra da orman bitmiş ve Ala Karlı Çarşak bölgeye varılır. Burası parkurun en zor bölümüdür. Tahtalı Dağı’na yapılacak kış ve ilkbahar çıkışlarında dikkat edilmesi gereken şartlardan biride kar çukurlarıdır. Yorucu dik çıkışlrın sonunda yaklaşık 4-5 saat sonra zirveye çıkmış oluruz. Tahtalı Dağı’nın zirvesinde Bulutların üzerinde olmanın tadına varabilirsiniz.

Çıralı – Tekirova Yürüyüşü:
Rota: Parkurun Maden Koyu’na kadar olan bölümü patika, diğer bölümü toprak yoldur. Parkur Çıralı Koyu’nın doğusunda sahilin bittiği yerden kuzeye doğru devam eden yolun üzerinde bulan Maden Koyu’nu gösteren tabelanın bulunduğu noktadan başlar.
Ulaşım: Başlangıc noktasına araçla varılabilir. Dönüş yolcuğu için aracınızı önceden organize etmeniz gerektedir.
Zaman: Çıralı Tekirova arası ortalama 7-8 saat süren hafif tempolu yürüyüşle geçilebilir.
Su Kaynakları: Yaz Aylarında kesinlikle su bulmak mümkün değildir.
Uyarı. Bu parkur her mevsim yürünebilir. Yaz aylarında su kaybı fazla olacağından bol miktarda su bulundurulmalıdır. Denize girmek için çok güzel koylar vardır.
Kamp Yeri: Kamp yeri olarak maden koyu uygundur.

Dik bir çıkışla başlayan patika, yürüyüş süresince kızılçam ormanları içinde devam ediyor. Her birisi mücevher kadar göz alıcı, birbirinden güzel koyları bulacağız. Bu el değmemiş coğrafyada mavi ve yeşilin kucaklaştığı patikalardan bir düş yolculuğuna çıkacağız. Ulaşacağımız ilk tepe Mağrip Tepe’dir. Sahip olduğu tüm güzellikler Çıralı Ovası ve doyumsuz manzaralar dışında Maden (Atbükü) Koyu’na ulaşacak umudun ilk zirve noktasıdır. Yürüyüş süresince deniz hep sağımızda çılgın vaziyette, solumuzda ise Tahtalı Dağı zirvesine kadar uzanan heybetli yükseltiler bulunur. Sırasıyla misafir olacağımız koylar atacağımız her adımda yeni bir isim olarak karşımıza çıkar; Alataşlık, Küçük Bocuklu, Büyük Bocuklu ve Maden. Yürüyüşümüzün en görkemli bölümüdür. Buradan sonraki bölüm orman içinden geçen toprak bir yoldan ibarettir. Maden Koyu’nun sahilinin bittiği yerdeki dereyi geçtikten sonra ilk açılan tepenin yamaçlarında vaktiyle işletişmiş krom maden ocaklarını bulunur. Püren Tepe’den Maden Koyu’nu ve Çıralı Koyu’nu kuşbakışı görebilirsiniz. Bundan sonra yolumuz inişler ve çıkışlarla birlikte Üçadalar’ı da arkadaş alarak devam eder. Tekirova Bükü’nden sonra orman içinden giden düz bir yol sizi Tekirova Beldesi’ne ulaştıracaktır.

Yanartaş – Ulupınar Dere’si yürüyüşü
Rota: Yanartaş’a kadar giden yolun büyük bir bölüöü asfalt, az bir bölümüde topraktır. Giriş kapısından sonra yürünen yolun tamamı patikadır. Çıralı asfaltına gelindiğinde parkur bitmiş olacaktır. Buradan köye kadar yol asfalttır.

Ulaşım: Parkurun başlangıç noktasına yürüyerek ya da arabayla ulaşmak mümkündür. Çıralı köyünden hem dağ tarafından gidilerek hem de deniz kenarından gidilerek parkurun başlangıç noktasına ulaşılabilir.
Zaman: Parkurun tamamı yaklaşık 4-5 saat süren bir etkinliktir.
Su Kaynakları: Parkurun başlangıcında yeterli miktarda su temin edilebilir.
Uyarılar: Dere geçişli bir parkurdur. Kış ayları ve bahar aylarında derenin su seviyesinin yükselmesinden dolayı en tehlikesiz yer tercih edilmelidir. Parkurun giriş noktasında bulunan Yanartaş antik yerleşim alanı giriş ücreti ödenecektir.
Kamp Yeri: Dere kenarlarında uygun olan yerlerde kamp kurulabilir. Ayrıca yeterli suyunuz olması koşuluyla ikinci yanarda bulunan tepede kamp kurulabilir.

Bu parkurun başlangıç yeri Yanartaş Antik Kenti’nin giriş bölümündendir. Yanartaş’a kadar yarım saatlik hafif eğimli antik yol üzerinden ulaşılır. Yanartaş’dan sonra patika biraz daha dik bir eğimle yine yarım saatlik bir yürüyüşle ikinci yanara ulaşılır. Bu bölgeye yöre halkı “Suvıcırayan” yani fokurdayan su demektedir. Bu bölgenin manzarası görüşmeye değerdir. Bir yandan çıralı sahilleri, Ceneviz ve Sazak koyları, diğer yanda Tahtalı Dağı’nın görüntüsü. Buradan sonraki yolumuz dik bir inişle yine kızıl çam ormanları içinden geçilerek Ulupınar Vadisine ulaşılır. Vadinin etrafı çınar ağaçları ile çevrilidir. İlkbaharda yeşil bir doku, sonbaharda kiremit rengine bürünmüş tarifsiz güzelliklerle dolu bir manzara. Dilerseniz Ulupınar Vadisi’nde bulunan restoranlara kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabilir, yemekten sonra tekrar kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Dereden sonra yol inişi ve çıkışı olmayan düz ve kolay bir patikadır. Çınar ağaçları ile kaplı Ulupınar deresi solumuzda olmak üzere güney yönünde devam ederek yöre halkının Değirmenocağı ismiyle adlandırdığı bölgeye gelinir. İsminden de anlaşılacağı gibi bu bölgede eski bir su değirmeni bulunur. Değirmenin önünde bulunan ağaçlar turunç ağaçlarıdır. Değirmenden sonra çok kısa bir yürüyüşten sonra Çıralı koyu’na gien yola ulaşılır. Buradan asfalt yolla Çıralı’ya bir saatte yürünebilir. Otostop imkanı vardır.

Musa Dağı Geçişi ( Adrasan – Olimpos – Çıralı)
Rota: Parkurun tamamı patikadır.
Ulaşım: Parkurun başlangıç noktasına araçla ulaşılabilir. Adrasan Hal’inin bulunduğu noktadan Kanlıdere üzerindeki köprü geçilerek yürüyüş rotasına ulaşılır. Yürüyüş sonunda eğer Çıralı’dan Adrasan’a dönecekseniz aracınızı önceden organize etmeniz gerekiyor.
Zaman: Ortalama 7-8 saatlik bir etkinliktir.
Su Kaynakları: Bu parkurda kış aylarında su sıkıntısı çekilmez. Yol üzerinde bulunan ve sürekli akan bir çeşmeyle, Yaylalık mevkiinde bulunan ikinci bir çeşmeden su temin edilebilir. Yaz aylarında Yaylalık mevkiinde bulunan çeşmede su çok azalmaktadır. Bu nedenle yedekte yeterli miktarda su bulundurulmalıdır.
Uyarılar: Bu parkuruzun, dik çıkışlı- inişli zor bir parkurdur.
Kamp Yeri: Kamp yeri olarak en uygun yer Yaylalık Mevkiidir.

997 m yükseklikteki Musa Dağı, isminden dolayı Musa Peygamber’den ünlü Abdal Musa’ya kadar çeşitli söylencelerin kaynağı olmuştur. Bu nedenle insanların sürekli olarak ilgisini çekmiş ve merak uyandırmıştır. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmaların sonucunda Yukarı Olimpos Kenti’nin Musa Dağı’nda olduğu kanıtlanınca, yerli ve yabancı her kesimden insanların bu dağa karşı ağaçlarıyla, sarp yamaçlarıyla, antik kentiyle ve tüm doğaseverleri hep kendisine çekmektedir. İleride sola sapan yol izlenerek, zeytin tarlasının içinden geçen patikayla tırmanışa başlanmış oluruz. Zeytin tarlasının bulunduğu yere Taşın Başı denir. Bir saate yakın bir yürüyüşten sonra güzel Taşev’in bulunduğu bölgenin ismi Akçabelen’dir. Dereye doğru yürüyüşün devamında enfes bir pınara rastlarız. Patikayı takip ederek 725 metre yüksekliğindeki Yaylalık Mevkii’ne varırız. Küçük çıban eviyle, hemen arkasında büyük bir harman yeri vardır. Bu noktadan Adrasan beldesinin ve çevre köylerin manzarasına doyum olmaz. Biraz aşağıda çeşme bulunur. Bu çeşmenin suyu yaz aylarında azalsa da hiç kesilmeden akar. Sırtımızı çoban kulubesine doğru dönüp diret olarak karşıya çıktığımız zaman Olimpos Antik Kenti’ne 15 dakikalık bir yürüyüşten sonra ulaşırız. Yine Yaylalık Mevkii’nden devam ederek iki saatlik ağaçların sarmaş dolaş olduğu tünellerden geçerek Çıralı Koyu’na doğru yürürüz. Bahar aylarında yapılan yürüyüşlerde defne ağacının çiçeklerinin büyülü kokusuna kapılıp mitolojideki Daphne öyküsünü hatırlarız. Güzel Daphne kaçar Apollo kovalar.

Adrasan – Gelidonya Feneri yürüyüşü:
Rota: Yolun tamamı patikadır.
Ulaşım: Parkurun başlangıç noktasına araçla gidilebilir.
Zaman : Bu parkur yaklaşık 7-8 saat sürer.
Su Kaynakları: Yaz aylarında bir tek yerde su bulma şansımız vardır. Bazen o da olmayabilir . Bol miktarda su bulundurmak gereklidir.

Uyarılar: Bu parkur çok uzun ve zordur. Daha önceden planlayarak aracın Gelidonya Fenerinden patikayla indiğiniz noktada mutlaka sizi beklemesini sağlamalısınız. Dönüşü bu araçla yapabilirsiniz.
Kamp yeri: Gelidonya Feneri’nin bulunduğu bölgede yeterli miktarda su bulundurmak şartıyla kamp kurabilirsiniz.

Yürüyüş’e Üçbuk Koyunda bulunan Likya Village ( Likya Köyü) tesislerinin bulunduğu yerden başlarız. Buraya kadar sahilden toprak tesislerinin bulunduğu yerden başlarız. Buraya kadar sahilden toprak yol bulunmaktadır. Bu parkur bölgenin en görkemli coğrafyasından geçer. Kızıl çam ormanları içinden devam eden yürüyüş ilerledikçe defne, keçiboynuzu, zeytin ve sakız ağaçları (Menengiç) arasından geçilerek sürüp gider. Önceleri biraz dik bir çıkışla başlayan parkur tepe noktasına ulaştığı zaman sahip olduğu Adrasan manzarası ve ilerledikçe Markiz Dağı’nın görkemi ile anılacaktır. Bu noktadan sonra yürüyüşümüz Gelidonya Feneri’ne kadar Markiz Dağı eteklerinden Suluada manzarası ile devam eder. Yolculuğumuz boyunca rastlacağımız tek çarşak olan bölge geçildikten sonra bölge halkının Avcu olarak adlandırdığı çok eski bir antik yerleşim alanına varırız. Yürüyüşün sonlarına doğru makilik ve fundalıklar arasından Beşadalar ve Gelidonya Feneri’nin görüntüsü anlatılması zor duyguların tarifsiz neşesine dönüşür. Sonsuz bir deniz ve masal ülkesi var karşınızda. Güneş bir kadeh şarapla uğurlanır burada. Çok güzel yaşanmış bir günün ardından tüm denizcilere ve fenercilere selam olsun.

Pırasalı Adası Dalış Noktası:Buranın en önemli özelliği karides mağarasının bulunmasıdır. Bu mağaraya mayıs – haziran aylarında Piesionika Narval türünde karides sürüsü gelmektedir. Mağaranın dip derinliği 45-50 m, üst derinliğiyse 20 m dir. Mağaranın içine 30 m girilebilir. Aynı anda on kişi rahatlıkla bu mağaraya dalış yapabilir. Mağaranın ağzında orfoz, lagos, daha dipte sinagrit balıkları bulunmaktadır. Orta sularda kuzu balığı bulunur. El değmemiş, keşfedilmemiş, ilginç bir mağaradır. Burada 30 m ye kadar dalınmaktadır.

Beş Adalar Dalış Noktası: Burada akıntı olduğu için yalnızca Profesyonel dalgıçlar dalabilirler. Genellikle deniz tavşanı, kuzu balığı sürüleri ve müren balıkları görülür. Beş adaların dip yapısı çok renklidir. Burada en az beş altı tane dalış noktası vardır. Dalış derinliği 30 m civarında olup, heyecan verici güzeliktedir.

Ceneviz – Sazak Koyu tekne gezisi:
Hem Çıralı Koyu’ndan hemde Adrasan Koyu’ndan her gün bu bölgeye tekne turları düzenlenmektedir. Bir tam günü kapsayan yolculuk Ceneviz Koyu, Sazak Koyu, Yalancı Köy, ve Çoban limanı gezilerini içermektedir.
Akdeniz’in serin sularında yapacağımız bu yolculuğun tamamı Eren Tepe’nin eteklerinde gerçekleşir. Seyahat ettiğimiz bu koylar aynı zamanda Akdeniz Fok’unun yaşamış olduğu yerlerdir. Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında sadede 48 tane fok kalmış olduğu tespit edilmiştir.
Ceneviz ve Sazak Koyu’nun tam ortasında yer alan tepede bir yerleşim alanı tespit edilmiştir. Bu yağının Bizans dönemi’nde yapılmış ve koyları kontrol alında tutan bir kale olduğu sanılmaktadır.


ADRASAN - OLİMPOS TUR
Likya Patikası'nda Doğa Yürüyüşü yaparak Alternatif ve Doğal Tatilin Keyfine Varacaksınız. Doğa'nın içinde Rahmi'nin Ağaç Evlerinde Konaklama, Tekne turu...


Detay için tıklayınız...


 
TatilDefteri.com "Öncelikle bilgiyi amaçlayan tek turizm portalı"
İl İl Türkiye | Ülke Rehberi | Oteller | Paket Turlar | Gezi Yazıları | Tur Rehberleri

© Sitede bulunan yazı ve fotoğraflar izinsiz kullanılamaz. Web Design Erol Sahin
Sitede 30 kişi Online
Tatildefteri, tatile çıkmadan uğramanız gereken tek adres, dünya, ülkeler atlası, AVRUPA İspanya, Barcelona, Madrid, İtalya, Roma, Venedik, İngiltere, Londra, Fransa, Paris , Çek Cumhuriyeti, Prag, Avusturya, Viyana , Hollanda, Amsterdam, Macaristan, Budapeşte, Malta, Finlandiya, İsveç, İskoçya, Danimarka,İsviçre, KUZEY AMERİKA, A.B.D., Amerika, Usa, New York, San Francisco, Los Angeles, Washington, Hawaii, GÜNEY AMERİKA, Brezilya,Rio De Janeiro, Küba, Havana, Arjantin, Peru, UZAK DOĞU, OKYANUSYA, Tayland, Bangkok, Avustralya, Sydney, Japonya, Tokyo, Kore, Seoul, Singapur, Endonezya, ORTA DOĞU, B. Arap Emirlikleri, Mısır, ASYA, Rusya, Moskova, Çin, Pekin, Hindistan, Nepal, GÜNEY AFRİKA, Güney Afrika,gizi gözülememiş piramitler, peri bacaları, çöller, antik kentler, antik şehirler, Salar de Uyumi, Bolivya, Bolivia, Ayers Kayalığı, Uluru Ayers Rock Australia, Giza Piramitleri, Mısır, Egypt, pyramid, Keops, kefren mikerinos, ramses, mumya, Amazon kıyıları, Güney Amerika, South America, Büyük Kanyon, Amerika, America, Grand Kanyon, Peribacaları, Kapadokya, Turkey, Türkiye, Göreme, Uçhisar, Ihlara vadisi, valley, Derinkuyu, gülhisar, ürgüp, avanos, petra, ürdün, jordan, Lut Gölü, Unesco ünya Kültürel Mirası Listesi, Machu Picchu, Peru, İnka, Cusco, Sagrada Familia, Barcelona, Barselona, İspanya, Spain, Kilise, Mimar, Antoni Gauidi, Sistine Şapeli , Roma, Rome, Italy, İtalya, Vatikan, Papa, Katolik, Michelango, Himalayalar, Nepal, Everest, Dağ, Mount, Zirve, Angkor Wat Tapınağı, Kamboçya, Cambodia, Venedik su kanalları, Venice, Sahra Çölü, Kuzey Afrika, Africa, West, Çin seddi, Çin, China, Victoria Şelalesi, Zambia, waterfall, Resif Bariyerleri, Belize, Tac Mahal, Hindistan, india, India, Maya Kalıntıları, Meksika, Mexico, Easter Adası, Güney Pasifik, Pasific, Paskalya Adası, Mu Camii, Mali, hakkında, foto galeri, kiliseler, festivaller, yazarlar, gezginler, atv safari turu, paintball turu, Abant turu, Sülüklügöl Turu, Ağva Turu, Sapanca, Kartepe, Safranbolu Turu, Assos Turu, Bozcaada Turu, Ayvalık Turu, Beypazarı Turu, iyonya turu, tire turu, çanakkale turu, şehitlik turu, edirne turu, bayram turları, ramazan bayramı, kurban bayramı turları, şeker bayramı turları, yurt dışı turları, uzak doğı turları, klimanjaro ekspedisyonu, Atina turu, selanik, kavala turu, yedigöller turu, kamp turu, çadır kampı, kapadokya turu, doğu anadolu turu, aladağ turu, bolu aladağ turu, amasmra turu, macahel turu, Doğu Karadeniz turu, Batı karadeniz turu, karadeniz turu, Nemrut Turu, Güneydoğu turu, yunanistan turu, Turizm acentaları, Arnika Turizm Doğa tarih kültür fotoğraf turları, Zambaktur, prontotour, prontotur, crntour, crn turizm, Gezievi, Kampateşi, Assos, bozcaada, gökçeada, safranbolu, amasra, afyon, güneydoğu, doğu anadolu, karadeniz, mardin, gaziantep, çanakkale, izmir, istanbul çevresi turlar, fotoğraf, photography of turkey, geziler, turizm, seyahat, rehberler, ömer kokal, erol şahin, edirne, sülüklügöl, abant, yedigöller, çanakkale, şehitlik, ufra, harran, tatvan, doğubeyazıt, ani harabeleri, kapadokya, cappadocia, fethiye, ölüdeniz, marmaris, bodrum, dalaman, diyarbakır, atlas jet, onur air, fly air, uçak biletleri, havayolu, tatil, ayder, kaçkarlar, ararat, aprı dağı, serindere, aytepe, menekşe yaylası, bergama, ayvalık, kaz dağları, cunda, ida, toroslar, aladağlar, gölcük, seben, bolu, sakarya, izmit, kocaeli, maşukiye, sapanca, istiklal caddesi,kartepeye, trekking turlar hakkında, kartepeye treking turlar hakkında detaylı, katılın, kayak bakımı nasil yapılır, kayak Bilgileri, kayak günübirlik turlar, kayak hakkında, kayak hakkında detaylı bilgi snowboard, kayak hakkında detaylı teknik bilgi, kayak, doğa yürüyüşleri, hakkında teknik bilgi, kayak malzeme, kayak malzeme satış, kayak malzemesi, kayak malzemesi nereden, kayak malzemesi nereden alınır, kayak merkezi, kayak, tur, tours, beyoğlu, eğlence, müzik, yöresel yemekler, gurme, medeniyetler, iran, suriye, ankara, merkezi hakkında detaylı bilgi, kayak merkezine günübirlik kayak, kayak merkezine tur yapanlar, kaz dağları, şeytan sofrası, ayvalık, bitkiler, Antik kentler, Dünyanın yedi harikası, yedi yeni harikası, Roma kolezyum, Paskalya Adası, Aachen, Addis Ababa,Akdamar, Akhisar,Alexandria,Amman,Amsterdam,Angkor,Antakya,Antioch,Antwerp,Arles,Assisi,Athens,Augsburg, Avebury,Avignon,Avila,Axum,Ayutthaya,Badrinath,Bagan,Bangkok,Bath,Bergama,Berlin,Bethlehem,Bodhgaya,Brussels,Budapest,Bukhara,Caen,Cairo,Cappadocia,Capernaum,Casablanca,Cefalu,Cologne,Cordoba,Corinth,Crete,Delphi,Dublin,Durham,Ephesus,Fes,Haifa,Istanbul,Izmir,Jerash,Jerusalem,Kamakura,Karbala,Konya,Krakow,Kyoto,Lalibela,Leiden,Lisbon,London,Los Angeles,Lourdes,Lumbini,Luxor,Lyon,Madaba,Madrid,Marrakesh,Mecca,Medina,Medjugorje,Milan,Monreale,Moscow,Moulay Idriss,Mount Athos,Mount Fuji Mount Nebo,Mykonos,Najaf,Nara,Narbonne,Naxos,Nazareth,New Orleans,New York City,Nikko,Oaxaca,Oxford,Palermo,Paris,Pergamum,Petra,Philippi,Plzen,Puebla,Rangoon,Ravenna,Reykjavik,Rome,San Francisco,Santiago,Santorini,Sardis,Seattle, Sedona,Segovia,Seville,Siena,St. Petersburg,Sukothai,Tarsus,Thessaloniki,Thyatira,Tokyo,Toledo, Tomar, Tours, Trier,Varanasi, Vatican City, Venice, Vezelay, Vienna, Vrindavan, Washington, D.C., Whitby, Wittenberg,Worms, Yangon, Yamunotri,York, Türkiye gezi, tatil, otel, turlar, TURLAR, turizm rehberi. Turizm, travel, Türkiye gezi ve tatil rehberi. Onur Air Yurtiçi ve Yurtdışı Uçak Bileti.Ekonomik ve ucuz ucak bileti, merkezleri hava durumu, kayak merkezlerindeki pistler hakkında, kayak merkezlerine turlar, kayak okulları, kayak otelleri, kayak pistleri hakkında detaylı bilgi, kayak satış, kayak snowboard malazemesi satıp, kayak snowboard malzemesi nasıl alınır, kayak snowboard malzemesi satan, kayak snowboard nerede, kayak snowboard nerede satılır, eclipse tour, güneş tutulması, konya, mevlana, kayak snowboard turları, kayak turları, kayak turlarımız, kayak turu, kayak üyeleri, kayak ve, kayak ve snowboard, kayak ve snowboard hakkında, kayak ve snowboard malzemesi nereden, kayak ve snowboard merkezi, e-kart, arka plan, ekran koruyucu, flash oyunlar, arkadaşına gönderebileceğiniz sizin için seçtiğimiz ekartlar, Bozcaada Liman, Safranbolu evleri, Pamukkale Lahitler, Kapadokya Peribacaları, Yedigöller Yapraklar, Bozcaada sokaklar, Doğanbey Köyü, Kuşlar, Gökçeada Evi, Kelebekler Vadisi, Assos İskele, güneş, deniz, liman, Cunda Adası, Düşlediğin yerde ol ekran koruyucu, screen saver, sizin içn,in seçtiğimiz arka planlar, wallpapers, Yedigöller 1024x768, 800x600, Tepeköy, Doğanbey, Hasankeyf, Ayvalık, Akdamar adası, Afrodisias, Bafa gölü, kayak ve snowboard merkezlerine, kayak ve snowboard merkezlerine lux, kayak ve snowboard merkezlerine ulaşım, kayak ve snowboard okulları, snowboard turları, kayakmerkezleri hakkında detaylı bilgi, Türkiye, türkiye haritasi, türkiye haritası, gezi tatil, gezi tatil rehberi, istanbul, antalya, ankara, izmir, bodrum, gezi, tatil, otel, motel, pansiyon, paintball, rafting, trekking, scuba, binicilik, yemek, yemek tarifleri, otel rezervasyon, otel rehberi, yurtiçi turlar, yurtdışı turlar, mavi yolculuk, haftasonu gezileri, oto kiralama, gurme, golf, yamaç paraşütü, karting, sinema, tiyatro, konser, fuar, party, parti, konsolos, konsolosluk, konsolosluklar, vize, vize bilgileri, pasaport, Onur Air uçak bileti, Yurtiçi yurtdışı ucuz ve ekonomik ucak bileti, Onur Air uçak bileti, Yurtiçi ve yurtdışı ucuz ekonomik ucak, Onur Air uçak, ucuz ve ekonomik ucak, konaklamalı turlarımız başladı, lux otobuslerle ulaşım imkanı, mağazalar, malzmesi nereden alınır diyorsaniz, malzemesi satan, malzemesi satan magazalarini sitemizde, malzemesi satanlar, malzemesi.sitemizde 2. el kayak ve, mekezindeki, mekezindeki hava durumu, merkezi, merkezi hakkında detaylı bilgi, merkezindeki kar, merkezindeki kar kalınlığı kartalkaya, merkezindeki kayak ve snowboard, merkezindeki pist uzunluğu, merkezine günübirlik günübirlik kayak, merkezine günübirlik kayak turları, merkezine günübirlik kayak ve snowboard, merkezine uçak ile, merkezlerindeki oteller hakkında, merkezlerine günübirlik bayram turları, merkezlerine turlar düzenlemekteyiz, mutlaka katılın, nerede kayak, nerede kayak yaparim, nerede kayak yapılır, nereyemi, nereyemi tabiiki kartalkaya ya, okullarının toplam pist uzunluğu, okullari hakkında detaylı, okullari hakkında detaylı bilgi, okulu hakkında bilgi, olan, olarak tum kayak merkezlerine turlar, olup kokartlı turist rehberleri, türsab, arkadaşlıklar kurabilir kayak ve, otobuslerle ulaşım imkanı, öğretiyor, paladöken kayak merkezi hakkında, palandöken, palandöken kayak, palandöken kayak merkezine, palandöken kayak merkezine günübirlik, palandöken kayak merkzinin toplam pist, palandöken kayak ve snowboard, palandöken kayak ve snowboard merkezi, palandökene, palandökene günübirlikturlar, palandökene her, palandökene her haftasonu ucak, pamporovo, pazar pazartesi 1 gece, pazar pazartesi 1 gece konaklamalı, özel, bayram turu, suriye turu, kapadokya turu, pamukkale turu, güneydoğu turu, iyonya turu, kuzey ege turu, şam, hama, halep, plymra antik kenti, tire, birgi, baga gölü, kariene, efes, ephesus, heraklia, ayvaliık, doğa turları, DOĞA TURLARI, Günübirlik tur, Haftasonu turu, Abant, Günübirlik, trekking, konya, şeb-i aruz, şeb-i arus, mevlana, aladağ, pisti nerede?, pistler kayak pistleri, saatleri, saklıkent, saklıkent kayak, saklıkent kayak merkezi hakkında, saklıkent kayak merkezine, ömer kokal, sinan ercan, irfan tanrıverdi, ibrahim tanrıverdi, yelda baler, çetin güney, gezi yazıları, gezi makaleleri, yol notları, saklıkent kayak merkezine kayak ve, saklıkent kayak ve snowboard merkezi, saklıkente, saklıkente günübirlik turlar, salomon kayak, sarıkamış, sarıkamış kayak merkezi, sarıkamış kayak merkezi hakkında, sarıkamış kayak merkezine günübirlik, satılır, satıs, satış, sitemizde bulabilirsiniz, sitemizi ziyaret edin, snowboard bakimi nasil yapilir, snowboard hakkında detaylı bilgi, snowboard hakkında detaylı teknik, snowboard hakkında detaylı teknik bilgi, snowboard hakkında teknik bilgi, snowboard kayak, snowboard kayak snowboard turları, snowboard malazemesi satıp, snowboard malzemesi hakkında detaylı, malzemesi satan magazalarini, snowboard malzenme satış, snowboard malzenme satiş, snowboard merkezi hakkında detaylı, snowboard merkezine uçak ile, snowboard nasıl, snowboard okullarının toplam pist, snowboard okullari hakkında detaylı, snowboard okulu kısa surede, okulu kısa surede snowboard, snowboard oteli hakkında detaylı bilgi, snowboard öğretiyor, snowboard pisti nerede?, snowboard satıs, snowboard turları, snowboard turu, Snowboard ve Kayak için Günübirlik ve Yatılı Turlar, Snowboard ve Kayakçılar için Günübirlik ve Yatılı Turlar, snowboard wind surf, sörf öğrenmeye gidiyoruz, spor, su kayağı, su sporları hakkında detaylı bilgi, tabiiki kartalkaya ya, treking turlar hakkında detaylı bilgi, treking turlarımız treking trekking, trekking, tur, turkiyedeki, turkiyedeki kayak pistleri hakkında, turkiyedeki kayak ve, turkiyedeki kayak ve snowboard, turkiyenin her tarafından kayak, turlar, turları, turlarımız treking trekking, turlarımızı da yakında başlayacağına, turlarımiz başladı, türkiyedeki tüm, türkiyedeki tüm kayak snowboard, türkiyedeki tüm kayak ve, türkiyedeki tüm ve snowboard merkezlerine ulaşim imkani, ve snowboard okullari, ve snowboard turları, ve yatili, veren site, en çok hit alan turizm sitesi, İstiklal caddesi İstanbul Türkiye, Doğa, Tarih, Fotoğraf, Kültür Turları, Haftasonu Konaklamalı turlar, Safranbolu evleri, Amasra, Safranbolu turu, Kaz dağları, Ayvalık, Cunda, Assos, Truva, Kuzey Ege turu, arnika, outdoor, doğa turları, turizm, tour, alternatif, trekking, güneydoğu, doğu, karya, likya, karadeniz, transkaçkar, transkackar, gökçeada, gokceada, edirne, afyon, frig vadisi, ağrı, agri, dağ, dag, dagcilik, dağcılık, climbing, Beypazarı, Fethiye, Antalya, Turlar Fotoğraflar, Gezilerin Ardından, photography, günübirlik, haftasonu, kapadokya, sanat, kamp, assos, bozcaada, gökçeada, ağrı, agri, dağ, dag, dagcilik, dağcılık, climbing, Beypazarı, Fethiye, Antalya, Turlar Fotoğraflar, haftasonu, kapadokya, rafting, travel, turkey, türkiye, seyahat, heyecan, tur, gezi, macera, paintball, ya 35 km, yagar, yağar, yapanlar, yapılır, yatili, yedigöller, ziyaret, ziyaret edin, güneydoğu ya en çok tur yapan arnika turizm, kentten kaçış planları, arama, www.arnika.com.tr dünyanın en çok ziyaret edilen turizm sitelerinden biridir. tatildefteri.com bir Erol Şahin projesidir, Tasarım kodlama Orçun Sezer, aspx, asp.net, tatil arkadaşı, tatil takvimi, sohbet, ekart, e-kart, arkaplan, türkçe, müzik, oyun, ets tur, jolly, hey travel trens, prontotur, arnika, kamp ateşi, gezievi, patikatur, deep nature, deepnature, folklorik, ogzala, geziciyak, metro, ulusoy, varan, uçak biletleri, onur air, atlas jet, pegasus, thy, tatil, deniz, kum, güneş, dağcılık, kamp, çadır, assos, belek, tekirova, olimpos, marmaris, dalyan, köyceğiz, kaş, kefken, fethiye, kalkan, patara, çeşme, foça, didim, kuşadası, sinop, trabzon, artvin, yaylalar, rize, ayder yaylası, urfa, nemrut, adıyaman, bosna, italya, ispanya, roma, paris, fransa, maldiv, dubai, selanik, kavala, yunanistan, otel, otel ara, bölgelere göre otel, otel rezervasyon, marina, dalış turları, pansiyon, butik otel, hotel, çadır, çadır konaklama, mat, uyku tulumu, mavi yolculuk, ayder yaylası, çat, pokut, istanbul, ankara,30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI TURLARI izmir, antalya, muğla, konya, diyarbakır, trabzon, rize, maçka, giresun, ordu, hatay, adana, adıyaman, urfa, halfeti, kamp alanında uzaman kadrosuyla www.kampatesi.com ziyaret edin,Felsefe'nin beşiğinde bir haftasonu, Athena Tağınağı, Liman, Behramkale köyü , Ayazma Plajı, Polente Feneri, Rüzgar Gülleri, Ada sokakları ve Şarap , Tepeköy, Dereköy, Zeytinli, Bademli, Eski Rum köyleri ve deniz keyfi , Antik Kentleri, tekne turları ve yanartaş'taki gün batımıyla Olimpos'ta unutamayacağız anılar sizi bekliyor. Eski rum evleri ile tarihi, Şeytan Sofrası ile doğayı, Cunda Adsı ile denizi yaşamak için Ayvalık'da bir hafta sonu, İnce, sazlı, nazlı, küçük, büyük, derin, serin birbirinden değişik yedi göl bizi bekliyor, Çadırlı Kamp, Dünyanın 2. derinlikteki kanyonu, Abana , Adana , Afyon , Ahlat , Akdamar , Aksaray , Alacahöyük , Alanya ve Side , Amasra , Amasya , Anamur , Ani , Ankara , Anıt Kabir , Ankarada Anadolu Medeniyetleri Müzesi , Antakya , Antakya müze, Antalya , Termessos , Perge , Artvin , Assos , Ayvalik, Ballıca Mağarası , Balıkesir , Bergama , Birecik , Bitlis , Bodrum, Boğazkale , Boyabat , Bursa , Çanakkale, Çayeli, Cappadocia - içinde özel galeriler kiliseler ve şehirler var , Çorum , Dalyan , Didyma, Divriği, Diyarbakiır , Doğubeyazit , Edirne , Efes , Erzincan, Eğirdir, Erzurum , Eskişehir , Fethiye, Gaziantep, Göreme, Harran , Hasankeyf , Ihlara, Inebolu , Isparta, Istanbul 1 , Istanbul 2 , Istanbul 3 , Istanbul Levent, Istanbul Yedinci Tepe, Istanbul Pera , Istanbul dolaşı , Istanbul Üsküdar , Istanbul Boğazı , Istanbul Aya Sofia , Istanbul Kariye Müzesi , Istanbul Top Kapı Saray , Istanbul Arkeoloji Müzesi , Istanbul Çinili Kösk Müzesi , Istanbul Asker ve Deniz Müzesi , Istanbul Dolmabahçe Saray , Türk ve Islam Eserleri Müzesi , Izmir, Izmit, Iznik, Kahramanmaraş , Karaman, , Kars, Ani ve Hopa ile , Kaş ve Patara , Kasaba, Kastamonu, Kayseri, Knidos , Konya , Kütahya, Malatya, Mardin , Mersin , Midyat , Milas, Miletus ve Priene, Muğla , Muş , Mustafapasha, Niğde , Niksar, Ordu, Ortahisar , Pamukkale, Hierapolis ve Aphrodisias ile , Samsun , Ş;anlıurfa , Sardis / Sart, Selşuk , Siirt , Silifke, Sinop , Sivas , Tarsus , Taşköprü ve Kale Kapı , Tekkiraz ve Akkuş, Tercan, Tire , Tokat , Trabzon, Turhal ve Zile, Uçhisar , Ünye , Urfa , Ürgüp, Üsküdar , Van , Yalvaç and Antioch Pisidian , Yazılıkaya , Zile ve Turhal

 
 

Erol Şahin
erol@tatildefteri.com

 Diğer Yazıları

  - KAÇKAR'DA BULUTLARIN...
  - DENİZ KUM GÜNEŞ ÜÇLÜ...
  - HER MEVSİM ZİYARETÇİ...
  - SONBAHARIN EN GÜZEL ...
  - GÖKKUŞAĞIN ÜLKESİ FA...
  - OLİMPOS’TAN GELİDONY...
  - KARAGÜL DİYARI HALFE...
  - ABANT'TA KIŞ
  - GÜNEY AMERİKA SERÜV...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
  - GÜNEY AMERİKA SERÜVE...
Aycan Kul
Bülent Saraloğlu
Çetin Güney
Erol Şahin
Ersin Demirel
Ethem Eldem
Faruk Akbaş
H.İhsan Sönmez
İbrahim Tanrıverdi
İrfan Tanrıverdi
İsmail Şahinbaş
Nasuh Mahruki
Osman Bülent Demirağ
Ömer Kokal
Ömer Yargan
Özcan Yurdalan
Remzi Gökdağ
Saffet Emre Tonguc
Selim Subakar
Sinan Ercan
Süha Derbent
Yelda Baler
Yüksel Altıntop

turistikalanlar

 - Abant
 - Adatepe
 - Ağva
 - Assos
 - Bodrum
 - Bozcaada
 - Beypazarı
 - Fethiye
 - Kapadokya
 - Kartalkaya
 - Kartepe
 - Kaz Dağları
 - Mudurnu
 - Palandöken
 - Olimpos
 - Safranbolu
 - Uludağ
 - Yedigöller

 

Genel Bilgiler

    Genel Bilgiler
  - Hava Durumu
  - Konsolosluklar
  - Vize Bilgileri
  - Pasaport Başvurusu
  - Uçak İniş-Kalkış

Daha fazla bilgi için
Tatil Öncesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.